بی متال (Bi Metal) چیست ؟

در این مقاله که توسط تیم آرکا کنترل نمایندگی زیمنس تهیه شده است، قصد داریم درباره یکی دیگر از تجهیزات حفاظتی مورد استفاده در برق صنعتی صحبت کنیم. در ابتدا به نام این وسیله حفاظتی رجوع می کنیم؛ واژه بی متال که در زبان انگلیسی، تشکیل شده است از (Bi + Metal = Bimetal) به معنای دو فلز می باشد(دو = Bi) و (فلز = Metal) بنابراین می توان اینگونه دریافت که اساس عملکردی این وسیله حفاظتی، بر مبنای استفاده از دو فلز می باشد. البته شایان ذکر است که تلفظ صحیحِ پیشوندِ (Bi) در زبان انگلیسی به صورت (بای = Bi) می باشد که در زبان فارسی به صورتِ غلطِ رایج، (بی) تلفظ می شود. بسیار عالی پس از عبور از مقدمه ای کوتاه، به ادامه ی این مقاله می پردازیم

Bi Metal چیست ؟

در زمینه حفاظت در حوزه برق صنعتی؛ برای حفاظت از موتور های الکتریکی در مقابل اضافه بار (جریان) از بی متال ها یا همان رله های حرارتی استفاده می شود. امّا اساس کار این رله های حرارتی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید افزود که؛ اساس کار بی متال ها بر اساس اختلاف ضریب انبساط حرارتی طولی دو فلز می باشد. (چطور؟) بدین ترتیب که بر اثر عبور جریان از بی متال، دو فلز به کار رفته در ساختار آن، گَرم می شوند و طول آنها افزایش می یابد. از آنجا ضریب انبساط طولی هر کدام از این دو فلز با دیگری متفاوت است (یکی بیشتر از دیگری) در نتیجه فلز به سمتِ فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد منحرف می شود. در نتیجه مسیر عبور جریانِ کنتاکت ها باز و در پی آن مدار قطع می شود.

بی متال ها یا همان رله های حرارتی

طرز کار بی متال:

 

در این رله های حرارتی (بی متال)، سه تیغه تعبیه شده است که سیم حامل جریان  به صورت حلقه ای به دور آن پیچیده شده است. در اثر عبور جریان غیر مجاز، سیم ها (هادی ها) گرم می شوند و در نتیجه حرارت به بی متال منتقل می شود و باعث خم شدن تیغه می شود. حرکت هرکدام از این تیغه ها، باعث به حرکت درآمدنِ اهرم ها می شود. این جا یه جاییِ اهرم ها، باعث تغییر وضعیت میکروسوئیچ هایی می شود که دارای کنتاکت باز و بسته می باشند و با باز و بسته شدن این کنتاکت ها، مدار قطع و وصل می شود. برای افزایش سرعت عملکرد بی متال و جلوگیری از جرقه و سوختگی محلّ اتصال، از آهن ربا در بالا و پایین تیغه فولادی استفاده می کنند تا نیروی مغناطیسی آن باعث باز و بسته شدن سریع کنتاکت ها شود. بر روی بی متال پیچ تنظیمی وجود دارد که با توجه به شدت جریان های موتور الکتریکی باید آن را تنظیم نمود. بی متال ها ، سه ورودی و سه خروجی دارند، سه ورودی توسط سه تیغه به خروجی کنتاکتور متصل می شود و بالطبع سه خروجی آن به موتور الکتریکی متصل می شود. بنابراین در صورت هر گونه خطایی که باعث شود موتور الکتریکی اضافه بار بگیرد جریان قطع می شود.

طرز عملکرد بی متال

قسمت های مختلف بی متال:

قسمت های اصلی یک بی متال عبارت است از:

 • تیغه های اتصال به بی متال
 • ترمینال های اتصال به کابل موتور
 • ترمینال مشترک مدار فرمان
 • پیچ تنظیم جریان
 • ترمینال های باز/بسته مدار فرمان
 • پیچ تغییر وضعیت
 • دکمه بازگشت به تنظیمات اولیه

ابر شرکت زیمنس بی متال های خود را در سری های 3RU1116، 3RU1126، 3RU1136، 3RU1146 و هم چنین سری های جدید 3RU2116، 3RU2126، 3RU2136 و … بر روی خط تولید خود تولید می کند.

بی متال چیست
اجزای بی متال

برای خرید انواع بی متال زیمنس (Bimetal) مانند:

 • خرید بی متال الکترونیکی زیمنس
 • خرید بی متال 3RU11
 • خرید بی متال 3RU21
  و …

شما می‌توانید با لمس کردنِ لینک ارجاع به واتساپ( با رنگ سبز متمایز شده است) به صورت خودکار به واتساپِ آرکا کنترل منتقل شوید و نوع محصول مورد نظر خود و یا کد مربوط به آن را به کارشناسان فروش اعلام نمایید و پس از دریافت استعلام قیمت و پیش فاکتور آن، در صورت رضایت، خرید خود را نهایی کنید

خرید بی متال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *