تابلو برق صنعتی چیست ؟

تابلو برق صنعتی در واقع یک محفظه فلزی طراحی شده برای قرار گرفتن تجهیزات برقی درون آن می‌باشد تا هم به نوعی از تجهیزات محافظت شود ، هم دسترسی به این ادوات برقی در مواقع لزوم مانند تعمیر و بروز رسانی آسان تر شود همان طور که قرار گیری کتاب ها در قفسه کتاب نظم بیشتری به آنها می دهد و هم دسترسی به کتب مختلف به مراتب آسان تر خواهد شد ، این محفظه ها نیز از قفسه های مختلفی تشکیل شده است. در شکل زیر نمایی از داخل یک تابلو برق صنعتی را مشاهده می کنید؛

تابلو برق صنعتی

انواع تقسیم بندی تابلو برق ها؛

تابلو برق ها را می‌توان از نقطه نظر های گوناگون به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد. این تقسیم بندی می‌تواند بر اساس:
«ساختار ، محلّ نصب ، شکل ظاهری ، سطح ولتاژ و … » باشد. در این بخش به تقسیم بندی تابلو برق ها می‌پردازیم.

 

انواع تقسیم بندی تابلو برق صنعتی

انواع تابلو برق ها از لحاظ ساختار؛

 

تابلو برق (Metal enclosed): در این نوع تابلو برق ها ، تمام تجهیزات به کار برده شده مانند ؛ کلید ، ولتاژ و ترانس و … در داخل این تابلو ها قرار گرفته است. این نوع از تابلو برق ها خود نیز به دو دسته (Metal Clad) و (Compartment Type) تقسیم بندی می‌شوند.

تابلو برق (Metal Clad) :

نوعی از تابلو برق ها هستند که دارای محفظه های جدا جدا می باشد و از هم جدا شده اند و این مزیت را دارا می باشند که اگر یک اشتباه یا اشکالی در یک از محفظه ها رخ داد به محفظه های دیگر منتقل نمی شود(به علت جدا بودن بخش های مختلف از یکدیگر) و خرابی یک قسمت باعث از کار افتادن قسمت دیگر نمی شود که این تابلو از بخش های مختلفی تشکیل شده‌اند که عبارتند از :

 

محفظه های باسبار
محفظه سر کابل
محفظه کنترل
محفظه کلید

 

باسبارها: دارای انواع مختلفی در صنایع ها می باشد که شامل  باسبار دوبل و باسبار تک  و باسبار مستقل  وموازی و کوپله می باشد که باسبارهای تک در بالا یا پایین نصب می‌شوند و باسبارهای دوبل در دو ارتفاع مختلف در بالا وپایین نصب می‌شوند که این قطعه یا از جنس آلومینیوم یا مس می‌باشند  و در تابلو برق ها نقش هدایت برق والکتریسیته  را دارند .

کابل:به چند عدد سیم که در کنار هم قرار گرفته‌اند کابل می‌گویند که دارای سه قسمت عایق و هادی وغلاف کابل می‌باشد و برای هدایت جریان های برقی کاربرد دارند و جنس هادی کابل ها از مس یا آلومینیوم است .

 

انواع تابلو برق از لحاظ محل نصب ؛

تابلو برق های از لحاظ محل نصب به دو دسته داخلی (نصب در داخل سالن) و فضای باز (نصب در فضای باز) تقسیم بندی می‌شوند.

 

انواع تابلو برق از لحاظ شکل ظاهری؛

تابلو برق های صنعتی از لحاظ شکل ظاهری به صورت فیکس و یا ثابت هستند و به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند؛

1_ تابلو برق ایستاده چند منظوره : این تابلو برق ها به صورت ایستاده هستند و تجهیزات برق کنترل ، قدرت و … در داخل آن قرار می‌گیرد.

2- تابلو های رک (Rack) : این نوع تابلو برق ها به صورت رک یا همان قفسه ای هستند و تجهیزات مختلف مخابراتی،کنترل و قدرت در آن قرار می‌گیرد.

3- تابلو برق های سویینگ (Swing) : این نوع تابلو برق ها مشابه تابلو برق های رک بوده ولی از قسمت پشت به صورت باز طراحی شده اند در نتیجه امکان دسترسی به پشت تجهیزات به کار برده شده در این نوع تابلو برق ها وجود دارد.

 

انواع تابلو برق از لحاظ میزان ولتاژ ؛

تابلو برق های صنعتی بر اساس ولتاژ به دو دسته ی فشار ضعیف و یا (LV = Low Voltage) و فشار متوسط و یا (MV = Medium Voltage) تقسیم بندی می‌شوند. اینگونه مرسوم است که معمولا تابلو برق هایی که فشار ضعیف هستند با تجهیزات برق فشار ضعیف و تابلو برق هایی که فشار متوسط هستند با تجهیزات فشار متوسط تجهیز می‌شوند.

 

برای خرید انواع تابلو برق های صنعتی و همچنین تجهیزات مورد استفاده در این تابلو برق‌ها مانند : پی ال سی (PLC)، کنتاکتور ، کلید حرارتی ، بیمتال ها و … شما می‌توانید از طریق واتساپ به شماره (38 54 931-0912)  درخواست خود را به کارشناسان فروش آرکا کنترل ارجاع دهید و پس از دریافت پیش فاکتور و رضایت از قیمت‌ها خرید خود را نهایی کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *