کلید مینیاتوری چیست ؟

 

در دنیای امروزی که خطر های بسیار زیادی چه طبیعی و چه غیرطبیعی همواره جان ارزشمندِ انسان ها را تهدید می‌کند در حوزه برق نیز خطراتی همواره در کمین انسان است تا به جان و مال او صدمه بزند. بنابراین امروزه بحث ایمنی و حفاظت در بخشِ ساختمان ها و تاسیسات بسیار مورد اهمّییّت می‌باشد. کلید مینیاتوری و یا به بیانِ انگلیسی Miniature Circuit Breaker یکی از تجهیزات محافظ در برابر خطر های نشأت گرفته از برق می‌باشد. وسایل و قطعات زیادی برای حفاظت از مدار ها و سیستم های برقی طراحی شده است. در این مقاله قصد داریم توضیح مختصر و مفیدی درباره ی کلید  مینیاتوری چیست و چه وظایفی داری برای شما همراهان عزیزِ آرکا کنترل نمایندگی زیمنس ارائه نماییم:

و امّا کلید مینیاتوری(Miniature Circuit Breaker) چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که؛ کلید مینیاتوری وسیله ای است برای حفاظت از مدار الکترونیکی در برابرِ عبور جریانِ غیر مجاز. جریانِ زیاد در واقع اصلاحی است برای توصیف کردنِ خطای الکتریکی ناشی از اضافه بار و یا اتصالِ کوتاه. پیش از شکل گیریِ این قبیل کلید های اتوماتیک، از سیم فیوز ها برای محافظت مدار در برابر این اضافه بار استفاده می‌شد و عملکرد این سیم فیوز ها بدین شکل بود که با عبور جریان بیش از اندازه از سیم درونِ آن، باعثِ گرم شدنِ بسیار زیادِ آن و در نتیجه ذوب شدنِ و قطع شدنِ ناگهانی جریان می شد که پس از بروزِ چنین حالتی، واژه ی « فیوزِ سوخته » به آن اطلاق می شد چون اجزای داخلیِ آن تغییر شکل داده (بر اثر عبور جریان زیاد) و دیگر قابل استفاده ی مجدّد نبودند. امّا با ظهور کلید های مینیاتوری این قابلیت بهبود بخشیده شد، زیرا معمولاً در اثر عبور جریانِ زیاد، ذوب نمی‌شوند و از بین نمی‌روند و مجدّداً قابل استفاده هستند.

کلید مینیاتوری چیست

وظایف کلید مینیاتوری (MCB) چیست؟

اجازه دهید قبل از توصیف وظایف کلید مینیاتوری برای درک بهتر ، ابتدا تعریفی از واژه پرتکرارِ « اضافه بار » داشته باشیم و امّا اضافه بار چیست و چه زمانی اتفاق می‌اُفتد؟ به عبور جریان بیش از اندازه، اضافه بار(اضافه جریان) گفته می‌شود. زمانی که بسیاری از لوازم خانگی به عنوان مثال: ماشین لباسشویی، اتو، ماشین ظرف شویی، هم زن و … به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرند، جریان الکتریکی بیشتری نسبت به آنچه برای مدار و کابل طراحی شده، می‌کشند در نتیجه باعث عبور یا (همان کشیده شدن) جریان بیشتر از حد مجاز در مدار می‌شوند در این میان است که کلید مینیاتوری وارد عمل می‌شود و با قطع به موقع جریان، از گرم شدنِ بیش از اندازه کابل ها و در نتیجه ی آن آتش گرم سیم و کابل، جلوگیری می‌کند. پس به عنوانِ وظیفه ی اوّلِ کیلید های مینیاتوری می‌توان به حفاظت در برابرِ اضافه بار و یا اضافه جریان اشاره کرد.

وظایف کلید مینیاتوری

برای تشریحِ دوّمین وظیفه ی کلید های مینیاتوری ابتدا برای درک بهتر، تعریفی از اتصال کوتاه ارائه می‌دهیم. اتصال کوتاه(Short Circuit) چیست؟ و چه زمانی رخ می‌دهد؟ در پاسخ به این دو سوال می‌توان گفت که اتصال کوتاه نتیجه ی نقص در قسمتی از مدار الکتریکی و یا دستگاه می‌باشد که بسیار خطرناک تر از اضافه بار / جریان می‌باشد. اتصال کوتاه زمانی رخ می‌دهد که بین هادی های خنثی و دیگر هادی ها اتصال مستقیم برقرار شود و یا به بیانی دیگر، اتصال کوتاه؛ یک مسیر ارتباطیِ ناخواسته (با اَمپدانسِ پایین) بین دو نقطه از مدار می‌باشد که در لحظه ایجاد اتصالِ کوتاه، در عرض چند میلی ثانیه، جریانی بزرگتر از هزاران بار از جریان نامیِ سیستم کشیده می‌شود. اتّصالات کوتاه می‌توانند دلایل مختلفی همچون:

 • عیب در عایق
 • اتصالاتِ سست
 • حیوانات
 • لوازم خانگی الکتریکی

و …

کلید mbc

داشته باشد. اما وظیفه کلید مینیاتوری در این لحظه چیست، کلید مینیاتوری می‌تواند با قطعِ سریعِ جریان در برابر شکل گیریِ این پدیده خطرناک و اثرات مخرّب آن جلوگیری کند. لازم به ذکر است که در صورت عبور جریانِ بیش از حداکثر جریان احتمالیِ کلید مینیاتوری، این کلید ممکن است که خراب شود و در نتیجه اتصالات و تماس ها قطع شود.

به عنوانِ وظیفه ی دیگر از این کلید های پرکاربرد می‌توان به قطع و وصل نمودن ارتباط در مدار به صورت دستی نیز اشاره نمود. حال به نظر شما عزیزان، این ویژگی در کدام وضعیت برای ما مفید خواهد بود؟ بله در هنگام تعمیر و بازرسی دستگاه ها و تاسیسات با استفاده از این قابلیّت می‌توان به راحتی این کار را انجام داد. همانطور که در ابتدای این مقاله کوچک بحث شد، کلید مینیاتوری وظیفه حفاظت از مدار را در برابر دو نوع جریان مخرّب (اضافه بار، اتصالِ کوتاه) بر عهده دارد. از آنجایی که این دو نوع جریان به روش های گوناگونی در مدار مورد نظر ظاهر می‌شوند ، کلید های مینیاتوری نیز به دو صورت با آنها برخورد می‌کند:

 • روش قطع حرارتی
 • روش قطع مغناطیسی

روش قطع حرارتی

در این روش برای حفاظت مدار الکتریکی از اضافه بار (جریان)، از نوار بی‌متال (Bimetal) یا همان نوارِ دو فلزی (زیرا در این مکانیزم از دو فلز ناهمجنس استفاده می‌شود) استفاده می‌شود. هر گاه جریان اضافی (اضافه بار) از این کلید حرارتی عبور کند، به دلیل تفاوت در جنس فلز به کار رفته در بی‌متال (Bimetal) و در نتیجه تفاوت در ضریبِ انبساطِ طولی، یکی از فلزات بیشتر و دیگری کمتر منبسط می‌شود که این عمل در نهایت باعث رها شدنِ یک قفل مکانیکی می‌شود با رها شدنِ این قفل مکانیکی تمامیِ اتصالات به کلید مینیاتوری نیز از بین می‌رود و در نتیجه عبور جریان از مدار متوقف می‌شود. و همانطور که همه ما در زندگی روزمره ممکن است این مورد را تجربه کرده باشیم، پس از قطع شدن کلید مینیاتوری برای راه اندازیِ مجدّدِ آن بایستی آن را به صورت دستی دوباره فعّال کنیم

نحوه عملکرد کلید مینیاتوری

روش قطع مغناطیسی:

در این روش که مخصوص شناساییِ اتصال کوتاه می‌باشد، پس از شکل گیریِ اتصال کوتاه در مدار و افزایش ناگهانیِ جریان الکتریکی، در کسری از ثانیه این عمل باعثِ جابه‌جاییِ الکترومکانیکیِ سیم پیچ ها در اتصالات می‌شود که این جابه‌جایی، همانند روش قبلی باعث رها شدنِ یک قفل مکانیکی می‌شود که با رها شدنِ آن اتصالِ مدار قطع می‌شود و بدین شکل از مدار در برابر اتصال کوتاه حفاظت می‌شود.

امّا در پایان این مقاله، قصد داریم که معیار های مناسب برای خرید کلید مینیاتوری (خرید MCB) را برای شما عزیزان نام ببریم.

 • کاربرد مدّنظر: با توجه به نوع کاربرد می‌توان با دقت بیشتری‌ اقدام به خرید کلید مینیاتوری نمود.
 • دمای عملیاتی: دمایی است که در آن کلید مینیاتوری می‌تواند بدون هیچ عیب و ایرادی کارکند.
 • قدرتِ قطع: ماکزیمم جریانِ اتصال کوتاهی است که کلید مینیاتوری می‌تواند با آن مقابله کند.
 • فرکانس کاری: فرکانسی است که برای کلید مینیاتوری طراحی شده است تا در آن فرکانس کار کند.
 • ولتاژ کاری : ولتاژی است که برای کلید مینیاتوری طراحی شده است تا در آن ولتاژ کار کند.

برای خرید انواع کلید مینیاتوری (MCB) زیمنس :

 • خرید کلید مینیاتوری تک پل 6A
 • خرید کلید مینیاتوری تک پل 10A
 • خرید کلید مینیاتوری تک پل16A
 • خرید کلید مینیاتوری تک پل 20A
 • خرید کلید مینیاتوری تک پل 32A
 • خرید کلید مینیاتوری دو پل6A
 • خرید کلید منیاتوری سه پل10A

شما می‌توانید با لمس کردنِ لینک واتساپ( با رنگ سبز متمایز شده است) به صورت خودکار به واتساپِ آرکا کنترل منتقل شوید و نوع محصول مورد نظر خود و یا کد مربوط به آن را به کارشناسان فروش اعلام نمایید و پس از دریافت استعلام قیمت و پیش فاکتور آن، در صورت رضایت، خرید خود را نهایی کنید.

خرید کلید مینیاتوری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *